Bolyai Farkas Elméleti Líceum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna

Energiaválság - első tematikus nap

Azért választottuk az első tematikus napunk témájának az energiaválságot, mert a kiválasztott négy probléma közül ez a legaktuálisabb, így valószínűsítettük, hogy a résztvevő diákok figyelmét is a legjobban megfogja. Az energiaválság azért lehet környezeti probléma, mivel a világ majdnem minden országában a felhasznált energia legnagyobb része még mindig a fosszilis forrásból származik. A fosszilis energiahordozók elégetés során kijutott CO2 üvegházgáz lévén az elsődleges okozója a globális felmelegedésnek. Az energiatermelés terén tehát szükség van egy energetikai váltásra, amelynek legnagyobb gátja, hogy nincs igazi alternatíva, amely képes a jelenlegi energiaigényt a fosszilis energiahordozókéhoz hasonló energiasűrűséggel megoldani. 

A tematikus nap során, tehát a részt vevő diákok figyelmét felhívjuk arra, hogy az energiahasználatnak mik a fenntarthatósági aspektusai, mi a probléma a megújuló energiaforrások használatával és miért nem tudják jelenleg felváltani az uralkodó energiahordozókat. A megoldási lehetőségek terén két irányt mutatunk be, egyrészt azokat, amelyek technikai alternatívát nyújthatnak a jövőben, mint például a fúziós erőmű, illetve azokat, amelyek egyéni vagy kisközösségi lehetőségeket jelentenek, mint például a decentralizált energiatermelés vagy az energiaigény csökkentése.

Biodiverzitás csökkenése - második tematikus nap

A Bolyai Farkas Elméleti Líceumban 2023. június 9-én kerül sor az Erasmus+ Jövő időbe lépünk program keretén belül a 2. tematikus nap megszervezésére.

 

Az eseménysorozat témája a biodiverzitás csökkenése, amely Földünk biológiai sokféleségének veszélyeztetettségére hívja fel a figyelmet. Ezen a napon iskolánk diákjai részt vehetnek gyakorlati és elméleti programokon egyaránt, melyeknek célja tudatosítani azokat a tényezőket, amelyek hatással vannak a biodiverzitásra, valamint megismertetni különböző veszélyeztetett fajokat a lokális és globális környezetünkből. A téma megismertetése érdekében A biodiverzitás csökkenése címmel Hajdú László tart előadást hat osztály számára a díszteremben.

 

A program szervezői a tematikus napot megelőzően olyan plakátversenyt hirdettek, amelynek témájaként Erdély fokozottan veszélyeztetett élővilágát jelölték meg. A diákok egyénileg vagy 2–3 fős csoportban dolgozva egy általuk választott veszélyeztetett növény- vagy állatfajt kellett egy látványos digitális formájú plakáton bemutassanak. A beküldött munkákat a tematikus napon szakmai zsűri véleményezi és díjazza: I. díj – a Milvus Csoport felajánlásának köszönhetően egy 1 hetes gyűrűzőtábor a tengerparton, II–III. díjak – értékes könyvnyeremények.

 

A Jövő időbe lépünk Erasmus-program második tematikus napjának programtervezésében elsődleges szempontunk volt felhívni a figyelmet a biodiverzitás csökkenésére. Ugyanakkor fontosnak tartottuk iskolánk számos tanulójával megismertetni, felfedeztetni a témát, bevonva őket az érdekes és sokszínű tevékenységekbe.

Globális felmelegedés - harmadik tematikus nap

A Bolyai Farkas Elméleti Líceumban 2024. január 15-én került sor az Erasmus+ Jövő időbe lépünk program keretén belül a 3. tematikus nap megszervezésére.

Előadás és szimuláció a globális felmelegedésről

2024. január 15-én a 4 for future harmadik tematikus napjának keretén belül Hajdú László Hunor PhD tartott előadást a globális felmelegedésről, ennek a hatásairól mind a regionális mind a lokális környezetre vonatkozóan. Az elméleti ismertetést bemutatót követően felvázolta azokat a szükséges lépéseket, amelyek a probléma orvoslását eredményezhetné. Ezek után a XI.E. osztály részt vett egy szimuláción, ahol bizonyos változtatások hatásait vizsgálták meg az éghajlatváltozás mértékének csökkentése érdekében, mindezt egy erre a célra elkészített weboldal segítségével.

Filmnézés: Özönvíz előtt

A dokumentumfilm főszereplője, Leonardo DiCaprio, Föld megmentésére keres megoldást, választ a kérdéseire. A film fő témája az éghajlatváltozás, és annak befolyásoló tényezői. DiCapriót az késztette arra, hogy elvállalja a szerepet, hogy a klímaváltozásról már egy ideje beszélnek a világban, de mintha nem történne semmi ellenlépés, így úgy döntött, hogy megpróbálja felhívni újra az emberek figyelmét erre a kérdésre.

A filmben DiCaprio a világ különböző régióiba látogat, hogy feltárja az emberiség okozta globális felmelegedés hatását, és arra keresi a választ, hogy miként lehetne megállítani, vagy legalább mérsékelni a klímaváltozást és megmenteni az eltűnés szélére került állatfajokat, ökoszisztémákat és őslakos közösségeket. A filmben több negatív, illetve pozitív példát láthatunk, mint például azt, hogy egyes országokban a politikai erők nagyon sok pénzt fektetnek abba, hogy tagadják a globális felmelegedés tényét. Viszont egyes helyeken már elindultak a fejlődés útján, a „fenntartható jövő” felé. A filmben DiCaprio sok jelentős emberrel beszélget, készít interjút, mint pl. Barack ObamaBill ClintonJohn KerryPan GimunFerenc pápa, a NASA kutatói, valamint olyan aktivistákkal, akik a Föld megmentéséért dolgoznak.

DiCaprio filmjében elmondja egy gyerekkori történetét, miszerint gyermekkorában egy „lidérces” festmény lógott az ágya fölött, mégpedig Hieronymus Bosch egyik legismertebb műve, a Gyönyörök kertje című hármas oltárkép. A szárnyas oltár első részén Ádám és Éva a Paradicsomban, középső paneljén nyüzsgő tömeggel teli tájkép, a harmadikon pedig a pokol látható, amihez a mi világunkat/jövőbeli világunkat hasonlítja.

A film megragadó mondatai:

„Gyermekként nem értettem meg mindennek a jelentését, de úgy képzeltem, hogy ez egy bolygó, és egy nekünk szánt utópia a túlnépesedésről, a mértéktelenségről, a harmadik panelen látható befeketedett égbolt pedig azt juttatja eszembe, ami a környezetünkkel történik.”

„Többé nem hunyhatjuk be a szemünket a jelenséggel kapcsolatban, remélve, hogy majd csak megoldódik magától a dolog. Abban bízom, hogy a film ébresztőként szolgál majd, és rádöbbenti az embereket, hogy a vesztünkbe rohanunk, ha nem cselekszünk.”

„Ha az egész univerzumban gondolkozunk, a Föld csupán egy kis hajó. Ha süllyed a hajó, mindannyian, együtt süllyedünk vele…”