Bolyai Farkas Elméleti Líceum

Biodiverzitás csökkenése - második tematikus nap

Szakmai előadás

A program előkészítése során, a diákok által kitöltött kérdőívekből kitűnik, hogy az egyik leginkább érdeklődésre számot tartó kérdéskör a biodiverzitás csökkenése. Ez összecseng azzal, hogy ez az egyik legégetőbb környezeti probléma, ami viszont a szakmai berkeken kívül kevésbé ismert, ezért különösen fontos ennek a témának a széles körű ismertetése. 

A földtörténetben eddig ismert öt nagy kihalási hullám, aminek közös jellemzője, hogy a fajok nagy része eltűnt a bolygóról. Jelenleg a hatodik nagy kihalási hullámban élünk, amit egyes tudósok a holocén kihalási jelenségnek neveznek és aminek sajátossága, hogy ennek okozója az ember bioszféra átalakító tevékenysége. A fajok évi tízezres nagyságrendben tűnnek el és ez a mennyiség azzal a veszéllyel fenyeget, hogy egyes területeken vagy a Föld egészén az ökológiai rendszer összeomlik, ezzel veszélyeztetve az emberi életet is. 

A tematikus nap célja, hogy felhívja a diákok figyelmét erre a kevéssé ismert környezeti problémára és annak súlyosságára, megismertesse ennek legfőbb okait és azokat a lehetőségeket, amelyek a probléma csökkentését elősegítik. Különös figyelmet fordítunk arra, hogy olyan viselkedésmintákra hívjuk fel a figyelmet, ami egyéni szinten is segít a probléma enyhítésében, így pl. a fogyasztói szokások és a biodiverzitás kapcsolatára. Célunk, hogy ezeket a diákok megértsék és integrálják a mindennapjaikban.